Prezentácia typov elektrického šoku pre osobu. Prezentácia nebezpečnej elektriny

Táto prezentácia oboznamuje študentov s bezpečnostnými pravidlami pri manipulácii s elektrickou energiou, elektrickými spotrebičmi, varuje pred nehodami v každodennom živote.

Zobraziť obsah dokumentu
„Lekcia o OBZh.Selivanov“

Lekcia OBZH

Selivanova Svetlana Anatolyevna

Primárne triedy

"Elektrina"

Cieľ:

Oboznámenie študentov, žiakov s pravidlami používania elektrických spotrebičov.

Úlohy:

    Rozšíriť znalosti študentov o rôznych elektrických spotrebičoch používaných v každodennom živote.

    Zoznámte sa s pravidlami používania elektrických spotrebičov.

    Rozvíjajte logické myslenie.

    Rozvoj schopností pracovať s informáciami.

Priebeh hodiny

Realizácia experimentu.

Ak potriete ceruzku na kúsok vlnenej látky, potom ju prineste na malé kúsky papiera položené na stole, uvidíme ... Čo je to za jav?

(pôsobenie elektriny)

Téma správy.

Slovo „elektrina“ je grécke slovo a znamená jantár. Už v dávnych dobách mal grécky matematik Thales predstavu o elektrine. Trením jantárovej tyčinky o vlnu ju nabil statickou elektrinou. Priložená k hlave, táto palica priťahovala vlasy. Túto elektrinu sme získali sami.

Táto elektrina sa však nazýva statická, pretože sa hromadí iba v rôznych objektoch. Nemôže byť prenášaný na diaľku a nemôže byť použitý v svietidlách.

Neskôr vedci zistili, že elektrina je prúd drobných nabitých častíc - elektrónov. Každý elektrón nesie malý náboj energie. Keď je však elektrónov veľa, náboj sa zvýši a vzniká elektrické napätie. To je dôvod, prečo elektrické prúdy môžu prechádzať na dlhé vzdialenosti cez drôty.

Samostatná práca v skupinách. Nájdite odpoveď na otázku:

Ako sa elektrina dostane k vám domov?

Príbeh(podklady na stoloch)

Na prenos elektriny tam, kde je to potrebné, sa buduje elektrické vedenie. Za osadou ste, samozrejme, videli vysoké stĺpy - podporuje, na ktoré sú zavesené drôty. Tieto drôty prenášajú elektrickú energiu z elektrární do rôznych miest a obcí.

Elektrická energia preteká drôtmi pri veľmi vysokých napätiach, ktoré dosahujú státisíce voltov.

Aby sa nikto ani náhodou nedotkol drôtov, sú zavesené vysoko na oblohe na špeciálnych podperách. A aby blesk neudrel do drôtov, je na ne zavesený špeciálny drôt - hromozvod.

Môžete to vidieť na samom vrchu podpory.

Keď elektrina vstupuje do mesta cez drôty, ide k elektrická rozvodňa. Existuje špeciálne auto - transformátor.

Nikdy sa nedotýkajte kábla, ktorý vyčnieva zo zeme, pretože môže prenášať vysoké napätie!

Elektrická energia prechádza káblami do transformátorovej skrinky, ktorá stojí blízko domov vo vašej dedine. Malý transformátor v ňom ďalej znižuje napätie, takže teraz možno elektrinu používať v rôznych spotrebičoch, ktoré sú vo vašom dome.

Ako sa elektrina dostane k vám domov?

Prečo sú podpory také vysoké?

Aké pravidlo ste sa naučili z čítania príbehu?

(Diskusia.)

Aké spotrebiče vo vašej domácnosti môžu využívať elektrickú energiu?

Krížovka „Elektrické zariadenia“

    Len ja, len ja

Mám na starosti kuchyňu.

Bezo mňa, ako to nefunguje,

Posaďte sa bez obeda. (elektrický sporák)

    Ochotne dýcha prachom,

Neochorie, ne kýcha. (vysávač)

    Na stole, v čiapke,

Áno, v sklenenej injekčnej liekovke

Priateľ sa usadil -

Veselé svetlo. (lampa)

    Pozrite sa na môj sud

Točí sa vo mne top

Nikoho nebije,

Krém vás rýchlo zrazí. (mixér)

    Odtrhnú sa od seba

      Nie rádio, ale hovorí

    Nie divadlo, ale šou. (televízia)

    Aké kľúčové slovo vyšlo? (nebezpečný)

    Keď stlačíte vypínač žiarovky alebo nejakého zariadenia, elektrický prúd vychádzajúci z generátora začne pretekať drôtmi a zariadenie začne pracovať a žiarovka svieti.

    Ak sú vodiče chybné, elektrina sa stáva nebezpečnou. Osoba sa môže omylom dotknúť holého drôtu a dostať elektrický šok. Káble sa môžu pripojiť a dôjde ku skratu alebo dokonca k požiaru.

    Preto, ak vidíte holý drôt alebo chybný vypínač, zásuvku, okamžite o tom povedzte dospelému.

    Všetko, čo beží na elektrinu, musí byť v dobrom funkčnom stave!

    Ak zápach spáleného televízora alebo vysávača alebo iskry sú viditeľné, musíte ihneď odpojiť kábel. Takéto zariadenie je potrebné opraviť.

    Môžete si opraviť chybné elektrické spotrebiče sami?

    Musíte vedieť, ako narábať s elektrickou energiou!

    Čo by ste za žiadnych okolností nemali robiť?

      Nezabudnite, že elektrina nemá rada, keď je blízko vody.

    Diskusia o obrázkoch na diapozitívoch. (Vyvodzujeme závery sami)

    Na stole je niekoľko elektrických spotrebičov.

    Starostlivo ich zvážte a určte, ktoré elektrické spotrebiče nemožno použiť.

    (diskusia)

    Spodná čiara.

    Zopakujme si znova s ​​akými pravidlami používania elektrických spotrebičov.

    Čo sme sa dozvedeli o elektrine?

    Prečo je to nebezpečné? Ako sa vyhnúť problémom s interakciou s elektrickou energiou?

    Odraz

    Dnes na lekcii som (ja)….

    Zobraziť obsah prezentácie
    "Elektrina. Selivanova"

    MS (C) OU „B-Usinskaya špeciálna (nápravná) internátna škola 8. typu“

    Primárne triedy

    S.A. Selivanova


    Ako fungujú elektrické spotrebiče?

    Bežím po cestách, bez cesty nemôžem. Kde nie som, chlapi, Svetlo v dome sa nerozsvieti Do vzdialených dedín, miest Kto ide po drôtoch? Jasné Veličenstvo Toto je ELEKTRINA!

    V rieke tečie bublajúca voda

    Elektrický prúd preteká drôtmi.

    Ide, beží, letí, aby nám pomohol

    Uvarte obed, povysávajte podlahu, pohovku.


    Elektrická energia je dodávaná do elektrických spotrebičov pomocou zásuvky a vidlice


    ŽELEZO

    Pohladí všetko, čoho sa dotkne

    A ak sa ho dotknete, hryzie.

    Veľmi potrebný priateľ v živote -

    Elektrická žehlička!


    Suchý vietor vysušuje kučery mojej matky.


    FRIDGE

    Obdivujte, pozrite sa:

    Severný pól vo vnútri

    Sneh a ľad tam iskria

    Žije tam samotná zima.

    Túto zimu na nás navždy

    Dovezené z obchodu.


    RÝCHLOVARNÁ KANVICA

    Vrie zvnútra a fúka bubliny.

    Užite si večer s chutným vareným čajom!


    TELEFÓN

    Beží po drôtoch -

    Povedz mi to tu

    A tam to môžete počuť.


    TELEVÍZIA

    Pozerám sa na obrazovku v byte a vidím, čo sa deje vo svete.

    Počasie, správy, filmy,

    Zároveň sa učím o športe.


    PODLOŽKA

    Povinná položka

    Máme to, funguje to potichu,

    lahodí oku. Ušetrí to čas

    a zachráňte si ruky - práčka

    ušetrí nás starostí!


    VYSÁVAČ

    V byte máme robota, -

    Má obrovský kmeň.

    Robot miluje čistotu,

    A bzučí to ako vložka: „Tuu-u“.

    Dychtivo prehĺta prach,

    Ale neochorie, nekýchne.


    ELEKTRICKÝ KAMEN

    Štyri červené slnko

    Mám v kuchyni

    Štyri červené slnko

    Zhorela a vyhasla.

    Boršč, koláč, palacinky sú pripravené.

    Do zajtra slnko nie je potrebné.


    MIKROVLNNÁ PEČIŤ

    Varenie rýchlo, šikovne -

    Potrebujem mikrovlnku. Tink! Tu je chutné jedlo

    Varenie rýchlo, jednoducho!


    GRAMOFÓN

    Je so mnou môj priateľ

    žije bok po boku.

    Stlač tlačidlo -

    a bude spievať pieseň.


    VENTILÁTOR

    S touto rýchlou vrtuľou nám dáva svieži vietor! A vzduch bude svieži Pre všetkých ľudí, pre všetky deti!


    Vylúštite krížovku


    Nemá rád elektrinu:

    KOV

    POLOŽKY





    • Pozrite sa pozorne na výkres.
    • Urobte záver.


    • Nepoužívajte poškodené elektrické spotrebiče.
    • Nemôžete opravovať, rozoberať elektrické spotrebiče sami.
    • Nevyberajte na zásuvke prstom alebo inými predmetmi.
    • Nezapínajte elektrické spotrebiče mokrými rukami.
    • Holých drôtov by ste sa nemali dotýkať.

    • Dnes na lekcii som (ja)….



























    Dozadu dopredu

    Pozor! Ukážky snímok slúžia iba na informačné účely a nemusia predstavovať všetky možnosti prezentácie. Ak vás táto práca zaujíma, stiahnite si plnú verziu.

    Typ lekcie: lekcia budovania znalostného systému

    Typ lekcie: integrované - prepojenie fyziky s OBZH.

    Účel lekcie:

    1. Opakovať a aktualizovať preštudovaný materiál netradičným a zábavným spôsobom.
    2. Naučte sa aplikovať znalosti v novej situácii.
    3. Vytvorte si predstavu o nebezpečenstve elektrického prúdu.
    4. Formujte tímovú prácu v kombinácii s nezávislými aktivitami študentov.
    5. Rozvinúť záujem, túžbu preniknúť do podstaty javov, vízie významu študovaného materiálu.

    Ciele lekcie:

    • Vzdelávacie: zopakovať a upevniť základné zákony, formovať zručnosť pri riešení kvalitatívnych a experimentálnych problémov.
    • Rozvíja sa: rozvoj kognitívnej motivácie, logického myslenia, rozvoj regulačnej sféry na základe sebaovládania, vzájomnej kontroly.
    • Vzdelávacie: výchova osobných vlastností: aktivita, obetavosť, vynaliezavosť.

    Plánované výsledky:študenti sa naučia aplikovať získané znalosti v praxi, spracovať prijaté informácie, vyvodiť závery ako výsledok spoločnej práce.

    Zdroje: učebnica, notebook, zdroj prúdu, ampérmeter, voltmetr, žiarovka, vodiče, kľúč.

    Vybavenie: počítač, inteligentná tabuľa, tabuľa.

    Organizácia vesmíru: frontálna práca, skupinová práca, práca vo dvojiciach

    Počas vyučovania

    I. Organizačný moment. Motivácia k vzdelávacím aktivitám.

    Dnes to bude zaujímavé
    Vôbec nie nudné, už vôbec nie nevýrazné!
    Aký je váš zdroj záujmu?
    Dôležitá téma: „Elektrický prúd“

    II. Aktualizácia znalostí. Ukážka diapozitívov.

    "Blesk", "LEP"

    - Povedzte mi, chlapci, čo spája tieto snímky?

    - Elektrina

    III. Vyjadrenie k téme hodiny.

    Elektrina je všade
    Ako na súši, tak aj vo vode.
    Stáva sa to dokonca aj vo vesmíre!
    A atmosféra „burcuje“!
    Každý vie o výhodách elektriny,
    Na nebezpečenstvo sa však zabúda!

    - Chlapci, sformulujte tému dnešnej hodiny

    - „Užitočný a nebezpečný elektrický prúd“

    - Kto môže sformulovať hlavný cieľ našej hodiny?

    - Zistite, aké sú výhody a nebezpečenstvá elektrického prúdu.

    IV. Opakovania e.

    1. Čo je to elektrický prúd?

    - Elektrický prúd je riadený pohyb nabitých častíc.

    2. Podmienky existencie e-mailu. prúd v obvode?

    - Prítomnosť zdroja prúdu, prítomnosť nabitých častíc.

    3. Kde sa generuje e -mail? aktuálne?

    - V tepelných elektrárňach, vodných elektrárňach, jadrových elektrárňach, nekonvenčných elektrárňach

    4. Základné zákony elektrického prúdu?

    - Ohmov zákon, Joule-Lenzov zákon, zákony sériového a paralelného zapojenia vodičov.

    5. Aké zariadenia merajú prúd a napätie?

    - ampérmeter, voltmetr

    6. Kde sa používa elektrická energia?

    - Doma, v doprave, v priemysle

    7. Aké zariadenie nám umožňuje určiť množstvo spotrebovanej energie?

    - elektromer

    V. Kontrola domácich úloh.

    - Chlapci, teraz sa pozrime na vašu domácu úlohu.

    1. Ako ste určovali spotrebu a náklady na elektrickú energiu vo svojom byte pomocou merača počas 5 dní?

    Učiteľ kontroluje písomné domáce úlohy. Spolu so študentmi diskutuje o tom, kto šetrí energiou.

    2. Chlapci, mali ste úlohu: v ďalšej literatúre nájsť spôsoby, ako ušetriť energiu. Diskutujme a uvažujme spoločne.

    Vi. Aplikácia získaných znalostí v novej situácii (prezentácia: „Šetríme elektrickou energiou“).

    Teraz ukážem diapozitívy s radou mladého fyzika a prediskutujeme tieto tipy a vypracujeme poznámku o šetrení elektrickej energie.

    Tipy pre mladých fyzikov
    1. Pri odchode vypnite svetlo.
    Tu je záchranné tajomstvo!
    1. Každý tomu rozumie.
    2. Dvojtarifný merač
    Dajte to do bytu!
    Aby ste ušetrili energiu
    Staňte sa členmi domácnosti!
    2. V noci (od 23 do 7) je tarifa 4-krát nižšia ako vo dne.
    3. Utrite prach zo žiaroviek,
    Aby žiarili jasnejšie!
    3. Je známe, že dobre vymazaná žiarovka svieti o 10% jasnejšie!
    4. Žiarovky
    Nahradili ich energeticky úspornými,
    Aby sa neohriali
    A žiarili ďalšie.
    4. 12W energeticky úsporná žiarovka poskytuje toľko svetla ako 60W žiarovka.
    Táto lampa spotrebúva energiu na svetlo, nie na teplo. Spotrebuje 4-5 krát menej energie.
    5. Pohotovostný režim
    Vypnite zariadenia!
    Aby ste ušetrili energiu
    Naučte všetkých!
    5. Spotrebiče v pohotovostnom režime tiež spotrebúvajú energiu.
    6. Elektrotechnika
    kúpa triedy „A“
    Je ekonomickejšia
    Vieš to!
    6. Dodatočná spotreba energie pre zastarané zariadenia je 50%. Zariadenie triedy „A“ je modernejšie a lepšie vo všetkých charakteristikách.
    7. Chladnička
    Odložíme na chladné miesto.
    Pracujte ekonomicky
    Urob ho!
    7. Neinštalujte chladničku vedľa sporáka alebo radiátora, zvýši sa tým spotreba energie o 20%.
    8. Šetrite energiu!
    Odstráňte vodný kameň,
    V čistom čajníku
    Varte čaj!
    8. Vrstva vodného kameňa zhoršuje tepelnú vodivosť stien kanvice.
    9. Kryty na kastróly
    Vyzdvihnete.
    So zatvoreným vekom
    Variť jedlo!
    9. Ak je riad bez veka, rýchle odparovanie vody predlžuje dobu varenia a tým aj spotrebu energie.
    Bez krytu sa vyhodí trikrát toľko energie.

    Základné pravidlá pre úsporu energie

    1. Nainštalujte dvojstupňový merač.
    2. Vymeňte žiarovky za úsporné, žiarovky častejšie utierajte od prachu.
    3. Pri odchode vypnite svetlo.
    4. Odpojte zariadenia v pohotovostnom režime.
    5. Použite elektrotechniku ​​triedy „A“.
    6. Chladničku umiestnite na najchladnejšie miesto.
    7. Kachle musia byť v dobrom prevádzkovom stave. Riad by mal byť s vekom a tesne priliehať k vykurovacím telesám.
    8. Varte vodu v čistej kanvici bez vodného kameňa

    - Vieme, že elektrina slúži ľuďom, a preto musíme šetriť energiou. Elektrický prúd je tiež veľkým nebezpečenstvom pre ľudí.

    Tipy pre mladých fyzikov Študenti diskutujú a zostavia poznámku
    1. Neopravujte zásuvky sami,
    Zverte to špecialistovi!
    1. Oprava zásuvky môže spôsobiť skrat.
    2. Nedotýkajte sa podpier prenosového vedenia,
    Vždy dávajte pozor na zvodový prúd!
    2. Vždy existuje zvodový prúd. V daždivom a prašnom počasí sa zvyšuje.
    3. Ste s udicou pod elektrickým vedením
    Nikdy nechoďte!
    Zaháknite drôty
    Zabite, stačí vedieť!
    3. Keď sa predmet priblíži k drôtom elektrického vedenia vo vzdialenosti 1 m, môže dôjsť k poruche vzduchovej medzery. Ak pomocou udice zavesíte drôt, prúd prejde cez udicu a ľudské telo.
    4. K visiacim a klesajúcim
    Nepribližujte sa k drôtom!
    Neubližujte svojmu zdraviu!
    Opustite zónu prerušenia drôtu,
    Ale nie veľkými krokmi,
    Choď „hus“ choď!
    4. Ak sa drôt preruší, elektrický prúd bude prúdiť po širokej oblasti, kde sa drôt dotýka zeme. Keď človek vstúpi na toto miesto, vzniká medzi nohami krokové napätie.
    Čím väčší krok, tým viac stresu.
    5. Plávanie počas búrky je nebezpečné,
    Nájdite úkryt v kope sena pred dažďom!
    5. Voda je vodičom elektrického prúdu. Blesk udrie do vodivej oblasti.
    6. Ideme v aute, zastavte sa!
    Nechoďte von
    Počkajte na koniec búrky!
    6. Pri údere blesku výboj prejde po kovovom povrchu. Nedotýkajte sa kovových predmetov v zariadení. Odpojte rádio, sklopte anténu.
    7. Pod osamelým stromom
    Je nebezpečné sedieť
    Blesk udrie
    Môžete prísť o život!
    7. Osamelý strom je dobrý bleskozvod.
    8. Nebuď blízko kovu,
    Choď preč,
    Nedržte sa kovu!
    8. Existuje možnosť elektrického výboja pohybujúceho sa cez komunikácie.
    9. Nezapájajte elektrické spotrebiče do siete,
    Aj keď chcete čaj!
    9. Počas silnej búrky odpojte všetky elektrické spotrebiče. Najmä vo vidieckych oblastiach, kde nie je uzemnenie.
    10. Dáždniky, telefóny sú v búrke nebezpečné.
    Každý by to mal perfektne vedieť!
    10. Dáždniky majú kovové časti, nebezpečné sú aj telefóny. V prípade zásahu bleskom sa prúd cez telefónne vodiče dostane do vášho telefónu.

    Experimentálne riešenie problémov

    Chlapci, diskutovali sme o pravidlách bezpečnej manipulácie s elektrickým prúdom. Experimentujme s meracími zariadeniami a zapojme ich do elektrického obvodu, čím porušujeme pravidlá.

    Každá skupina dostane úlohu a vybavenie. Žiaci vykonajú experiment, vyvodia závery, zapíšu si, odpovedia.

    Cvičenie 1.

    Študent pri meraní prúdu v žiarovke omylom namiesto ampérmetra zapol voltmetr. Čo sa vtedy stalo?

    Odpoveď: žiarovka sa nerozsvietila, ukázalo sa, že takmer všetko napätie je na voltmetri, ktorý má veľký odpor

    Úloha 2

    Študent pri meraní napätia na žiarovke omylom zapol namiesto voltmetra ampérmeter. Čo sa vtedy stalo?

    Odpoveď: Vznikol veľmi veľký prúd, ktorý môže viesť k poškodeniu ampérmetra, preto je potrebné ampérmeter rýchlo vypnúť (prakticky došlo k skratu, pretože odpor ampérmetra je malý).

    Zhrnutie lekcie: učiteľ hodnotí prácu triedy a jednotlivých žiakov, žiaci reagujú tým, čo sa na hodine naučili.

    1. Naučil som sa pravidlá šetrenia energiou.
    2. Pravidlá bezpečnej manipulácie s elektrickou energiou na ulici a doma.
    3. Pravidlá správania počas búrky.
    4. Zopakovali sme si základné vzorce.
    5. Vyriešili sme problémy s kvalitou.
    6. Vykonané experimentálne práce.

    VII ... Informácie o domácich úlohách.

    zaistiť, aby deti pochopili účel, obsah a metódy dokončenia úlohy

    VIII. Odraz.

    Na tabuľu študenti nalepia zelený leták, ak téme rozumejú; ak nerozumieš - červená; ak nie je dostatočne zrozumiteľné - žltá.

    Snímka 1

    Účinok elektrického prúdu na osobu.
    Dokončené: študent 9. ročníka Bakovskaya Julia Skontroloval: učiteľ fyziky Tsipenko L.V. 2011

    Snímka 2

    Ako elektrický prúd ovplyvňuje človeka?
    Skutočnosť účinku elektrického prúdu na osobu bola stanovená v poslednej štvrtine 18. storočia. Nebezpečenstvo tejto akcie prvýkrát zistil vynálezca elektrochemického zdroja vysokého napätia V.V. Petrov. Popis prvých priemyselných elektrických zranení sa objavil oveľa neskôr: v roku 1863 - z jednosmerného prúdu a v roku 1882 - zo striedavého prúdu.

    Snímka 3

    Elektrický traumatizmus je charakterizovaný nasledujúcimi znakmi: ochranná reakcia tela sa objaví až potom, čo sa človek dostane pod napätie, to znamená, keď už telom preteká elektrický prúd; elektrický prúd pôsobí nielen v miestach kontaktu s ľudským telom a na ceste prechodu telom, ale spôsobuje aj reflexné pôsobenie, prejavujúce sa narušením normálnej činnosti kardiovaskulárneho a nervového systému, dýchaním

    Snímka 4

    Existujú dva druhy elektrického šoku do tela: úraz elektrickým prúdom a elektrický šok.
    Elektrické poranenia sú miestne poškodenie tkanív a orgánov: elektrické popáleniny, elektrické znamenia a elektrometalizácia pokožky. Elektrické popáleniny vznikajú v dôsledku zahrievania ľudských tkanív elektrickým prúdom, ktorý ním preteká silou väčšou ako 1 A. Popáleniny môžu byť povrchové, keď sú postihnuté koža, a vnútorné, keď sú poškodené hlboko ležiace telesné tkanivá. Podľa podmienok výskytu sa rozlišujú kontaktné, oblúkové a zmiešané popáleniny.

    „Elektrický prúd v plynoch“ - Vo svetovom priemysle sa asi 90% nástrojovej ocele taví v elektrických oblúkových peciach. Oblúkový výboj. Typy samonosných výbojov. Žiarivý výboj. Elektrický prúd v plynoch. Elektrický prúd v plynoch Výboje a druhy výbojov v plynoch. Korónový výboj je sprevádzaný slabou žiarou a malým hlukom.

    „Problémy s elektrickým prúdom“ - kvíz. Súčasná práca. Terminologický diktát. Účel hodiny: Základné vzorce. Úlohy prvého stupňa. Lekcia fyziky: zovšeobecnenie na tému „Elektrina“. Úlohy. Napätie. Elektrina Úlohy druhej úrovne. Aktuálna sila. Odpor. 2. Existujú dve žiarovky s výkonom 60 W a 100 W, určené na napätie 220V.

    „Elektrický prúd v kovoch“ - Čo je to elektrický prúd? Obsah. Schéma Tolmanovho a Stewartovho experimentu je znázornená na obrázku. Supravodivosť. Celkový náboj pretekajúci obvodom sa meral odmietnutím ihly galvanometra. Potenciálna bariéra. Supravodivosť je pozorovaná nielen v prvkoch, ale aj v mnohých chemických zlúčeninách a zliatinách.

    „Smer elektrického prúdu“ - Pôsobenie prúdu. Elektrický prúd má určitý smer. Magnetická ihla v blízkosti vodiča s prúdom sa otáča. Elektrina Usporiadaný (usmernený) pohyb nabitých častíc sa nazýva elektrický prúd. Ak sa aktuálna sila v priebehu času nemení, potom sa prúd nazýva konštantný.

    „Lekcia elektrického prúdu“ - Nepravidelný pohyb voľných častíc. U je napätie. Mám to. S - plocha prierezu, jednotky. P je špecifický odpor látky, jednotky. merania. Odpor vodiča závisí od: L - dĺžka vodiča, jednotka. merania 1m. Rozmery 1m2. Pohyb voľných častíc pod vplyvom elektrického poľa.

    „Pôsobenie elektrického prúdu“ - Sformulujte hypotézu o očakávanom pôsobení prúdu. (Kant Immanuel je nemecký filozof, 1724 - 1804). Vyberte zariadenie na experiment na demonštračnej tabuľke podľa obrázku. Nakreslite schému zapojenia. Aký je zdroj magnetického poľa Zeme? Spustite experiment. Minúta oddychu. „Report-story“.

    Snímka 1

    Snímka 2

    Ako elektrický prúd pôsobí na človeka Skutočnosť, že elektrický prúd pôsobí na človeka, bola stanovená v poslednej štvrtine 18. storočia. Nebezpečenstvo tejto akcie prvýkrát zistil vynálezca elektrochemického zdroja vysokého napätia V.V. Petrov.

    Snímka 3

    Elektrický prúd, úraz elektrickým prúdom a úraz elektrickým prúdom Úraz elektrickým prúdom sa rozumie úraz spôsobený pôsobením elektrického prúdu alebo elektrického oblúka.

    Snímka 4

    Elektrický traumatizmus je charakterizovaný nasledujúcimi znakmi: ochranná reakcia tela sa objaví až potom, čo sa človek dostane pod napätie, to znamená, keď už telom preteká elektrický prúd; elektrický prúd pôsobí nielen v miestach kontaktu s ľudským telom a na ceste prechodu telom, ale spôsobuje aj reflexné pôsobenie, prejavujúce sa narušením normálnej činnosti kardiovaskulárneho a nervového systému, dýchaním a pod.

    Snímka 5

    Osoba sa môže zraniť elektrickým prúdom priamym kontaktom so živými časťami a zasiahnutím dotykom alebo krokovým napätím elektrickým oblúkom.

    Snímka 6

    Úraz elektrickým prúdom v porovnaní s inými druhmi priemyselných zranení je malé percento, ale z hľadiska počtu zranení s ťažkými a obzvlášť smrteľnými následkami je na prvom mieste. Metalizácia kože

    Snímka 7

    Najväčší počet úrazov elektrickým prúdom (60-70%) vzniká pri práci na elektrických inštaláciách s napätím do 1000 V.

    Snímka 8

    Príčiny zásahu elektrickým prúdom pre osobu Dôvody pre elektrický šok pre osobu sú nasledujúce: dotýkanie sa neizolovaných živých častí; na kovové časti zariadenia, ktoré sú pod napätím v dôsledku poškodenia izolácie; na nekovové predmety, ktoré sú pod napätím; krok šokového napätia a cez oblúk.

    Snímka 9

    Typy elektrického šoku pre človeka Elektrický prúd pretekajúci ľudským telom naň pôsobí tepelne, elektrolyticky a biologicky.

    Snímka 10

    Tepelný účinok je charakterizovaný zahrievaním tkaniva až po popáleniny; elektrolytické - rozkladom organických tekutín vrátane krvi; biologický účinok elektrického prúdu sa prejavuje v rozpore s bioelektrickými procesmi a je sprevádzaný podráždením a excitáciou živých tkanív a svalovou kontrakciou.

    Snímka 11

    Elektrické poranenia sú miestne poškodenie tkanív a orgánov: elektrické popáleniny, elektrické znamenia a elektrometalizácia pokožky.

    Snímka 12

    Elektrické popáleniny vznikajú v dôsledku zahrievania ľudských tkanív elektrickým prúdom, ktorý ním preteká silou väčšou ako 1 A. Popáleniny môžu byť povrchové, keď sú postihnuté koža, a vnútorné, keď sú poškodené hlboko ležiace telesné tkanivá. Podľa podmienok výskytu sa rozlišujú kontaktné, oblúkové a zmiešané popáleniny.

    Snímka 13

    Elektrické znaky sú škvrny šedej alebo svetlo žltej farby vo forme mozoľov na povrchu kože v mieste kontaktu so živými časťami. Elektrické znaky sú zvyčajne bezbolestné a časom ustupujú.

    Snímka 14

    Elektrometalizácia pokožky je impregnácia povrchu pokožky kovovými časticami, keď je striekaná alebo odparovaná pod vplyvom elektrického prúdu.

    Snímka 15

    Elektrický šok je excitácia živých tkanív elektrickým prúdom sprevádzaná nedobrovoľným konvulzívnym sťahovaním svalov.

    Snímka 16

    Klinická alebo „imaginárna“ smrť je prechodný stav od života k smrti. V stave klinickej smrti sa zastaví srdcová aktivita a zastaví sa dýchanie. Klinická smrť trvá 6 ... 8 minút. Po uplynutí tejto doby bunky mozgovej kôry odumrú, život pominie a nastane nezvratná biologická smrť.

    Snímka 17

    Elektrický šok je závažná neuroreflexná reakcia tela na podráždenie elektrickým prúdom. So šokom dochádza k hlbokým poruchám dýchania, krvného obehu, nervového systému a ďalších telesných systémov.

    Snímka 18

    Čo určuje stupeň pôsobenia elektrického prúdu na ľudské telo Výsledok lézie závisí aj od trvania prúdu pretekajúceho osobou. S predĺžením dĺžky pobytu človeka v strese sa toto nebezpečenstvo zvyšuje.

    Snímka 19

    Jednotlivé vlastnosti ľudského tela výrazne ovplyvňujú výsledok poranenia v prípade úrazu elektrickým prúdom. Uvoľňujúci prúd pre niektorých ľudí môže byť napríklad prahom vnímateľným pre iných. Povaha pôsobenia prúdu rovnakej sily závisí od hmotnosti človeka a jeho fyzického vývoja. Zistilo sa, že pre ženy sú prahové aktuálne hodnoty približne 1,5 -krát nižšie ako pre mužov.

Náhodné články

Hore