Triedna hodina na tému: "Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité." darí sa v škole

Stredná škola MKOU Sudai

Triedna hodina

"Všetky profesie sú potrebné, všetky profesie sú dôležité"


učiteľ:

Stroeva Marina Nikolaevna

Sudaiská dedina

Téma: „Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité“

Cieľ : - zaviesť pojem „povolanie“; rozšíriť vedomosti o profesiách.

Vybavenie : krížovka, príslovia o práci, tvorivá prácaštudenti, ilustrácie s profesiami, počítač, záznam prezentácie, hviezdy.

Priebeh kurzu.

1. Organizovanie času.

Máme za sebou nezvyčajný deň

A trieda je plná hostí

Čo musíme povedať našim hosťom?

(Sme veľmi radi, že vás vidíme!)

Psychologická nálada detí v skupinovej práci.

Vezmite si navzájom ruky - pociťujte teplo rúk svojich kamarátov, mentálne si navzájom dávajte láskavé slová. Budete potrebovať ich podporu a pomoc. Usmievajte sa na seba. Začíname triedu.

Dnes si povieme, čo je v živote každého človeka veľmi dôležité. Najprv však vyplníme krížovku. Budeme pracovať v skupinách. (Každá skupina má letáky s úlohou.)

Úloha číslo 1 (krížovka)

1. Povedz mi, kto je taký chutný

Pripravuje kapustovú polievku

páchnuce mäsové guľky,

Šaláty, vinaigretty? (kuchár)

2. Kto účinkuje vo filmoch alebo účinkuje na javisku? (umelec)

3. Kto stavia bývanie? (Stavebník)

4. Vstávame veľmi skoro,

Pretože naša starosť je

Odvezte všetkých ráno do práce. (šofér)

5. Kto nás oblieka krásne šaty,

Kto pre nás šije oblečenie

Byť pekný? (krajčírka)

6. Kto nám rozprávky dáva,

príbehy a bájky,

Kto je svet pre čitateľa

Robí to krajším? (spisovateľ)

7. Kto skoro vstáva a vyháňa kravy,

Aby sme večer pili mlieko? (ovčiak)

Milujte prírodu, rešpektujte starších ľudí. (učiteľ)

9. Kto vie, že cesty sú výborný vzduch

A zavedie nás tam, kam potrebujeme? (Pilot)

Aké je kľúčové slovo v tejto krížovke? (profesia)

II Správa témy Učebne.

Čo myslíte, o čom bude lekcia?

Budeme hovoriť o profesiách.

Stanovte si cieľ našej lekcie.

Téma našej vyučovacej hodiny: „Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité“

III Hlavná časť

1. Čo je to povolanie?

a) - Študent našej triedy Sergej Polomin študoval túto problematiku, dávame mu slovo. (Prezentácia)

Chce sa niekto niečo opýtať Serezhy?

Bolo zaujímavé pracovať na tejto téme? Čo presne?

Robili ste si túto prezentáciu sami?

A chcel som poďakovať Seryozhovi za zaujímavé a užitočná informácia?

b) Žiacke spisy a kresby

Doma ste sa s rodičmi porozprávali, kde a u koho pracujú, čo v práci robia, písali eseje a kreslili aj obrázky o povolaniach. Dávam vám slovo, aby ste obhájili moje kresby a spisy

A teraz si oddýchneme.

Fizminutka

myhral v profesii -

V okamihu sme sa stali pilotmi!

Leteli v lietadle

A zrazu sa z nich stali vodiči!

Volant je teraz v našich rukách -

Rýchla prvá trieda!

A teraz sme na stavenisku

Položte tehly rovno.

Jedna tehla a dve a tri -

Staviame dom, pozri!

Tu je koniec hry

Nastal čas, aby sme opäť išli do školy

2. Hra "Hádaj povolanie"

Skúsme si tipnúť, aké povolania v otázke?

* Moskovský čas 10 hodín 15 minút.

*Otvorte ústa a povedzte "Aaaa".

*Vaša zmena je 10 rubľov.

*Témou dnešnej hodiny je "Sloveso".

* Kto potrebuje doplnky?

*Chyťte veľké aj malé ryby.

* Ktorý zub ťa bolí?

*Na prácu budem potrebovať album a farby.

Výborne! Správne ste uhádli všetky povolania.

Myslíte si, že je ľahké vybrať si povolanie podľa svojich predstáv?

Navrhujem, aby ste si pozreli scénu „Kto má byť?“ ((samotné deti na scéne)

Scéna "Kto má byť?"

1. Nejako s našou triedou "B"

Začali sme rozhovor:

2. O čom snívajú deti?

Kde pracovať a ako žiť?

3. Moje roky pribúdajú
Bude ich sedemnásť.
Kde mám potom pracovať?
Čo robiť?
Potrebujete pracovníkov
Stolári a tesári.

Chcem sa stať dizajnérom

Otvorím svoj salón.

Kúpim jachtu, lietadlo,

Postavím si kaštieľ.

4 Dizajnér je dobrý
Ale šéf je lepší.

Idem k šéfom -

Nechajte ma poučiť.

Stanem sa šéfom

Tu som dôležitý a tučný šéf.

sedím v kancelárii

A riešim akýkoľvek problém.

5. Moje roky pribúdajú
Čoskoro sedemnásť
vezmem si ťa
Poďme sa baviť.
"Mercedes" daj mi
Veľký dom v Miami
Budem tam v januári
Rock von s priateľmi.
Otvorím si pizzeriu
Predám pizzu

So syrom, šunkou, kaviárom, -

Všetci sa ku mne rozbehnú.

6. Dni, týždne plynú

Deti vyrastú.

V strýkovi sa teta obráti

Roky - nevšimnú si.

Náš Seryozha sa stane šéfom,

Dôležité, husté bude,

Tu je len otázka:

Je láskavý k ľuďom?

Je pekný, bohatý, inteligentný - nie je to lichotivé:

Ale tu je otázka - je to čestný človek?

7. Buď bankár, buď umelec

Buď ktokoľvek si

Len aby som bol čistý v duši,

V srdci ušľachtilý.

Milovať všetko živé

Cítil som prírodu.

Buď len muž

Ty, môj priateľ, všetky roky!

Konverzácia na:

Kým chcel byť hrdina básne? Prečo by si nemohol vybrať?podnik podľa vašich predstáv? (Všetko sa mu páčilo)

učiteľ: Pevne si vybrať, kým budete, vy, priatelia, nie je ľahké!
A do cieľa je ešte ďaleko.
Prijmi teda moje osobné želania,
Aby boli vaše znalosti iba vynikajúce,
A dni života budú šťastné,
A vaše zdravie boli len stráže.
A na záver si spomeňte na vás všetkých:
Ani ryba z rybníka sa nedá chytiť bez námahy a trpezlivosti.

Ale vždy - a ako to bolo kedysi,
A teraz v našom XXI storočí -
Chcem vám zaželať chlapci
Aby z teba vyrástol Človeče.

Napriek tomu, že všetky profesie sa zdajú atraktívne, každý si vyberie podnikanie pre seba. A jeho povolanie nie je len pre seba, ale aj pre ostatných, keďže ovplyvňuje život a náladu každého občana.

Kto z vás chce jesť horký a slaný chlieb?

Kto chce nosiť škaredé oblečenie? A dierované topánky?

Kto chce, aby autobus na ceste skákal cez výmoly?

Kto chce bývať v krásnom a pevný domov?

Aký záver možno vyvodiť z mojich otázok?

ZÁVER: Dobrá a milovaná práca prináša ľuďom radosť.

4. Test „Poznaj profesiu“

Teraz opäť pracujme v skupinách. Navrhujem, aby ste si urobili test.

Pokúste sa zistiť, kto čo robí. Podčiarknite požadovanú profesiu.

Test.

ALE) 1. Ošetrenie zubov:

Chirurg, terapeut, zubár .

2. Deti sa učia:

Vychovávateľ, knihovník, učiteľ .

3.Books píše:

Spisovateľ, čitateľ, básnik.

4. Stavby domu:

Lekár, stolár, účtovník.

5. Pečieme chlieb:

Herec, lesník, pekár.

6. Zametanie snehu:

Pilot, školník, pokladník.

7. Šitie šiat:

Krajčír, vodič, cukrár.

8. Dojenie kravy:

Pastier, teliatka, dojička.

9.Toys predáva:

Riaditeľ, predajca, kaderník.

5. Hra „Slovo sa rozpadlo“

OEGDLOP (logopéd), ULTSIOK (očný lekár), DTAQUAO (právnik), TURSI (právnik),

GINOOLK (kynológ), ZHIKHKOUDN (umelec).

Vysvetlite, čo ľudia v týchto profesiách robia.

IV .Zhrňte našu triednu hodinu.

Pamätáte si cieľ, ktorý sme si stanovili na začiatku našej hodiny?

Aký záver môžeme vyvodiť, ak analyzujeme našu lekciu?

- Záver : Všetky profesie sú dôležité. Hlavné je, že človek svoju prácu miluje a robí ju s radosťou.

: Keď vyrastiete a stanete sa dospelými, je čas vybrať si povolanie. Otvorí sa pred vami veľa ciest, kde nájdete svoje miesto v tomto svete. Možno sa z vás stane továrnik alebo stavbár, možno vodič električky alebo automechanik, ak radi varíte, raz budete kuchárom alebo si otvoríte vlastnú kaviareň. Aký dobrý sen! Ale nezabudnite, že každý má svoju vlastnú cestu v živote, svoj vlastný osud. Nebuďte leniví a nesnažte sa hľadať jednoduché spôsoby, cesta k úspechu je vždy pracná až do potu. Akékoľvek povolanie si vyberiete, všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité!

V . Reflexia .

Asi každý z vás si pri pohľade na padajúcu hviezdu niečo želá, hviezdy padali z neba na vaše stoly. Teraz naň napíšete povolanie, ktoré by ste chceli mať v budúcnosti. o ktorej snívaš. A nech sa ti splní želanie. Dajte si to do portfólia.

- Ešte sa musíte veľa naučiť, kým sa definitívne rozhodnete pre povolanie. Ale hlavná vec, ktorú si musíte pamätať, je, že by ste mali vždy zostať dobrými a láskavými ľuďmi.:

Našu triednickú hodinu zakončíme veršom z piesne Cesta dobra.

Pieseň "Good Way"

1. Opýtajte sa prísneho života: ktorou cestou ísť?

Kam by mal ísť biely ráno? -

Nasleduj slnko, aj keď táto cesta je neznáma,

Choď, priateľ môj, vždy choď - cesta dobra. (2 b.)

Ukážte svoju náladu počas hodiny. (Sylics)

Referencie:

    Ageeva I. D. Zábavné hádanky - záhyby a hádanky - háčiky na všetky školské prázdniny.-M .: Nákupné centrum Sfera, 2002 Dumanskaya S. N. Cool hours.-X.: Ed. Skupina Osnová, 2008 Maznin I. 500 hádaniek pre deti. - M.: TC "Sphere", 2002 Časopis Pedsovet plus. 2005. Číslo 8.


Hodina v 2. ročníku na tému: "Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné."
Účel: rozvoj kognitívneho záujmu mladších študentov o svet profesií.
Úlohy:
Formovať kognitívny záujem o pracujúcich ľudí a ich profesie.
Rozšíriť vedomosti a porozumenie detí o profesiách.
Na príklade rodičov ukážte rôznorodosť povolaní a ich dôležitosť.
Pestovať rešpektujúci postoj k ľuďom rôznych profesií Priebeh vyučovacej hodiny.
1. Organizačný moment.
- Ahojte chlapci!
Tu nám zvoní zvonček -
lekcia začína.
Postavili sa rovno, vytiahli sa a kamarát
priateľ sa usmial.
Budeme sa dobre učiť.
Len tvrdo pracuj, nebuď lenivý.
-Povedzte mi chlapci, prečo sa s vami vôbec potrebujeme učiť? Prečo potrebujeme niečo vedieť a vedieť?
- Správne. A asi ste uhádli, že sa budeme baviť o rôznych profesiách. Na svete je veľa povolaní, nikto ani nevie presne povedať, koľko ich je. Jedna vec ich však spája: každý človek, ktorý získal nejaké zručnosti a schopnosti: učiť deti, stavať mosty, variť oceľ, pestovať chlieb, liečiť chorých, robí to pre iných ľudí.
-Dnes sa na lekcii dozvieme veľa zaujímavých vecí o povolaniach: budete hovoriť o povolaniach svojich rodičov, zoznámite sa s mnohými rôznymi profesiami.
2. Hlavná scéna.
- Chlapci, čo je to povolanie? (odpovede detí).
- Profesia je biznis, ktorý človek robí a dostáva zaň peniaze. Na zvládnutie akejkoľvek profesie musí človek študovať konkrétne po ukončení štúdia, napríklad na vysokej škole, v inštitúte, na akadémii, na univerzite.
- Každá práca je čestná. Nie je ani tak dôležité, kto človek pracuje, ako skôr AKO pracuje.
- Záleží na tom, ako sa človek správa k svojim povinnostiam, či je hodný rešpektu. Pracovitých ľudí si ľud oddávna váži a nikto sa nechce zaoberať lenivým robotníkom.
-Aké poznáte povolania? Čo robí človek s týmto povolaním?
-Povedz nám o profesiách svojich rodičov.
Prezentácia profesií.
Teraz si dáme kvíz. Za správne odpovede dostanete žetóny. Pozrime sa, kto získa najviac žetónov.
- Každý má v živote svoje vlastné starosti:
Aby vždy existovalo obľúbené dielo.
Kto z vás má vynaliezavosť
Nechajte ho vyriešiť záludnú hádanku.
Budem rád, keď si vypočujem odpoveď
Hovorte len priateľsky.
Hádanky.
Seryozha hlasno kašle.
Zdá sa, že má bronchitídu.
Volajú na kliniku
A Serezha hovorí:
- Neboj sa a neplač -
Prichádza k vám láskavý ... (lekár).

V obchode, otec s Nastya
Kupujú si sladkosti k čaju.
Čokoládová torta "Rozmarná"
Veľmi ľúbi tetu Ludu.
Tri zákusky, päť prsteňov
Zabalil som ich ... (predávajúci).

V ohni je veľa dymu.
Tu je potrebná pomoc.
Niekto odvážne zhasne plameň,
Šikovne drží hadicu.
Neďaleko je skúsený partner.
Boj s ohňom ... (hasič).

Ráno nám zametá dvor,
Odstraňuje všetky odpadky.
Niekto rozhádzal papiere.
- Oh, a dal mi prácu! -
Všetko odnesené do odpadkového koša
Na svojom vozíku ... (správca).

Z Rostova do hlavného mesta
V noci sa okolo rúti rýchlik.
Koľajnice lietajú do diaľky ako šíp,
A vedie kompozíciu domov
Skúsený špecialista
Strýko Kolja - ... (vodič).

Každý chce počuť hviezdu!
Na koncert sa volajú plagáty.
V sále nie sú žiadne voľné miesta
Postupne svetlo zhasne.
Tváre zmizli v tme
Začína spievať ... (spevák).

V miske vymiesime cesto
Odložíme na teplé miesto.
- Svieži okrúhly bochník,
Poď, hor sa do rúry! -
Hoci celý v bielom, ale nie doktor,
Čerstvý chlieb nám pečie ... (pekár).

Svätí predkovia si vážili
Hranice rodnej zeme.
Dnes armáda a námorníctvo chránia našich ľudí.
Plnenie svätej povinnosti
Slúži vlasti ... (vojenské).
-Výborne! Teraz sa zamyslime. Čo je potrebné pre ľudí konkrétnej profesie - aké položky.
Hra "Čo kto potrebuje." (Prezentácie)
Herná úloha. Učiteľ a deti pomenujú povolanie človeka, deti povedia, čo potrebuje k práci. Napríklad obuvník - ... (klince, kladivo, koža, čižmy, stroj, labka, nôž, lepidlo, niť); krajčírka - ... (ihla, niť, stroj, látka, Dekoračné materiály, gombíky, zámok, overlock a pod.) (učiteľ, kuchár, vodič, lekár atď.) - A teraz naopak hra spočíva v uhádnutí koncipovaného povolania z pár slov-predmetov. (pozrite si snímky a odpovedzte)
Mačka, striekačka, drogy. (veterinár)
Zrkadlo, nožnice, hrebeň. (kaderník)
Sada ihiel, látky, nite. (krajčírka)
Hromada študentských zošitov, ukazovátko, triedny časopis. (učiteľ)
Loď, bez čiapky, more. (námorník)
Čo robia ľudia v týchto profesiách?
Hra "Kto vymenuje viac akcií?".
Herná úloha. Učiteľ pomenuje povolanie (lekár, vodič, kuchár, programátor, kaderník a pod.), žiaci pomenujú pôsobenie človeka v tejto profesii. Napríklad lekár vyšetruje pacientov, počúva, podáva lieky, robí injekcie, operácie.
Kto vymenuje najviac akcií, je považovaný za víťaza.
Fizminutka "Ak chceš, tak to urob!"
Ak chceš byť gitaristom, urob toto...
Ak sa chceš stať klaviristom, urob toto...
Ak sa vám to páči, ukážte to ostatným
Ak sa vám to páči, urobte to...
Ak sa chcete stať maliarom, urobte toto ...
Ak chcete byť kuchárom, urobte tak...


Ak chcete byť športovcom, urobte toto...
Ak chceš byť umelcom, urob toto...
Ak sa vám to páči, ukážte to ostatným
Ak sa vám to páči, urobte to...
Hra "Kto to hovorí?"
- Teraz vyslovím frázu a vy si musíte pamätať a povedať: človek, v akej profesii to hovorí. Je zadanie jasné? Počúvaj:
Kto potrebuje doplnky? (kuchár).
"Ktorý zub ťa trápi?" (zubár).
"Ďakujeme veľmi pekne za nákup" (predajca).
„Máte balík, podpíšte ho“ (poštár).
"Do mojej siete sa dostalo veľa rýb" (rybár).
„Témou dnešnej hodiny sú „Nerastné suroviny“ (učiteľ).
"Posaď sa, ako sa ostriháme?" (kaderníčka).
- Výborne! Správne ste uhádli povolania ľudí vyslovujúcich tieto výrazy.
Konsolidácia.
- Tak mi povedz, prosím, aké profesie vieš? Môžete vymenovať najviac hlavná profesia? Nie! A prečo? (Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné!)
- Každý potrebuje prácu staviteľa, každý potrebuje chutnú večeru, lekára, aby každého uzdravil, a učiteľa, ktorý by učil. Na lietanie je potrebný pilot No, čím sa chceš stať?
-Ale na to, aby sme získali nejaké povolanie, potrebujeme študovať, získavať vedomosti a zručnosti. Chlapci, pravdepodobne máte tiež nejaký sen. Čím by ste chceli byť v budúcnosti, keď skončíte strednú školu? (deti hovoria o svojich profesiách)
Ale nech sa stanete kýmkoľvek – doktormi alebo umelcami, kozmonautmi, traktoristami, existuje jedno dôležité želanie: Aby ste boli dobrými občanmi, občan svojej veľkej vlasti musí byť láskavý a ušľachtilý, inteligentný, čestný, veľkorysý, pracujúci, dodržujúci zákony. Milujte svoju rodinu, svojich blízkych, Nedovoľte ani nízke myšlienky. A ak hovoríte bez pátosu, je to jednoduchšie! Buďte, chlapci, dobrí ľudia!
-Žiadam ťa, aby si nakreslil povolanie, ktoré by si chcel získať. kým by ste sa chceli stať. A urobíme encyklopédiu povolaní.
(Deti kreslia povolania a spájajú ich).
III.Záverečná fáza.
Zhrnutie, ocenenie.
-Chlapi, dnes ste sa ukázali ako odborníci v rôznych profesiách. Hlavná vec, ktorú si treba zapamätať, je, že hlavnou vecou nie je to, kde pracujete, ale ako pracujete. neexistuje sama o sebe dôležité povolanie- všetky práce sú veľmi potrebné a dôležité!
-Dovidenia, chlapci!



Ak chcete zobraziť prezentáciu s obrázkami, dizajnom a snímkami, stiahnite si jeho súbor a otvorte ho v PowerPointe na vašom počítači.
Textový obsah snímok prezentácie:
POVOLANIA


Priložené súbory

Zhrnutie vyučovacej hodiny na tému:

"Všetky profesie sú dôležité, všetky profesie sú potrebné"

Cieľ: oboznámenie žiakov s rôznymi profesiami prostredníctvom herných činností

Úlohy:

Oboznámiť deti s pojmom „povolanie“;

Objasniť význam profesionálny výber pre každého človeka;

Uľahčiť výber budúceho povolania

Vzbudiť úctu k práci ľudí rôznych profesií

Vybavenie: multimediálna prezentácia, projektor, karty s profesiami.

Postup hodín v triede

1. Organizačný moment:

Dobré popoludnie, dobrá hodina!

Aký som rád, že ťa vidím.

pozreli na seba

A všetci si ticho sadli.

Chlapci, som rád, že vás môžem privítať na ďalšom stretnutí.

2. Vyhlásenie problému

Čomu bude naše stretnutie venované, mi poviete sami po prečítaní básne.

Potrebné sú všetky profesie.

Všetky profesie sú dôležité.

Lekár, psychológ a učiteľ,

Programátor a správca,

Traktorista, geodet

A právnik, ekonóm

Teraz nebudem pokračovať

Už máte vo všetkom jasno!

Tak o čom sa budeme baviť, náš dnešný rozhovor? (o profesiách)

Formulácia témy triedy

Téma našej vyučovacej hodiny sa volá: „Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné!

3. Aktualizácia vedomostí

Chlapci, čo je to povolanie?

Ak sa pozrieme do výkladového slovníka, uvidíme takýto význam slova „profesia“.

Profesia – pohlavie pracovná činnosť, povolanie, ktoré si vyžaduje určité vedomosti a praktické zručnosti a je zvyčajne zdrojom obživy.

Ak chcete získať povolanie, musíte študovať a ak chcete pracovať v odbore, musíte tvrdo pracovať.

Čo znamená pracovať? Aké príslovia o práci poznáte? Výborne. Teraz sa poďme hrať hra "Ja začínam a ty pokračuješ." Nazvem začiatok prísloví o práci a vy to musíte dokončiť:

Práca sa živí, ale (lenivosť kazí).

Človek ochorie z lenivosti (a z práce sa uzdraví).

Ak chcete jesť kalachi - (neseďte na sporáku).

Kto je zvyknutý pracovať, (nemôže nečinne sedieť).

Dokončiť prácu - (odvážne kráčať).

Trpezlivosť a práca (všetko sa zomelie).

Rybu nemôžete chytiť bez problémov (a rybu z rybníka).

Zem je maľovaná slnkom (a človek prácou).

Pozrite sa na tabuľu, kto je na obrázkoch?

Na stoloch máte sadu kartičiek s názvami povolaní. A teraz je úloha pre vás. Musíte si vybrať kartičku s názvom profesie, v ktorej vaši rodičia pracujú, a priložiť ju pod každú fotografiu.

karty:

Staviteľ

oceliarsky robotník

dôstojník dopravnej polície

A teraz vám chalani povedia o povolaniach svojich rodičov, budú vám spievať pesničky.

Dirty o profesiách

Zo školy vieme: všetky povolania sú dôležité

Rovnako čestný, rovnako potrebný

Lekár nám všetkým pomáha znášať pekelné bolesti

Bez nej sa nemôžeme narodiť, bez nej nemôžeme zomrieť.

Tu je povolanie - učiteľ - môžete sa ľahko zblázniť

Deti budú za deň tak mučené - lekári nepomôžu

Kto sa s nami stretne na obede? - starý kuchár starý otec

Catering pomáha ničiť chuť do jedla

V trolejbusoch, v aute, vodič sedí v kabíne

Celý život nás valcujú, no stáva sa, že drvia

Na poriadok na ceste dozerá prísny dopravný policajt

Ostražito sa pozerá: kde je úplatok? Veď bez úplatku niet poriadku!

Spravovať krajinu tiež nie je ľahká úloha.

Je veľmi ťažké, mimochodom, jazdiť na hrboch robotníka

Baník sedí pod zemou, strážca sedí na zemi

Pilot letí nad zemou - nič si kompót!

4. Získavanie nových vedomostí

Chlapci, na svete je veľa povolaní. Napriek tomu, že všetky profesie sa zdajú atraktívne, každý si vyberie podnikanie pre seba. A jeho povolanie je dôležité nielen pre neho samotného, ​​ale aj pre ostatných. Všetky profesie možno rozdeliť do skupín.

Existujú rôzne typy profesií.

"Človek - technológia". Tento typ profesie zahŕňa tie profesie, ktoré sú spojené s technológiou. Môžu to byť piloti, vodiči, námorníci, sústružníci, mechanici a iné profesie využívajúce technické zariadenia.

"Človek - príroda". Tento typ povolania zahŕňa profesie súvisiace s prírodou. Ľudia týchto profesií sa zaoberajú živou a neživou prírodou (veterinár, agronóm, hydrológ, špecialista na ovčie vody, strojník, traktorista). Charakterizuje ich spoločný predmet práce – zvieratá a rastliny, pôda a vzduch.

"Človek je človek". Predmetom práce v tejto profesii je iná osoba a vlastnosťčinnosti – vplyv na iných ľudí. Tento typ povolania zahŕňa učiteľa, lekára, novinára, predavača.

"Človek je znakový systém".Špecialisti tohto typu používajú vo svojej práci rôzne znaky: ústne a písomný prejav, čísla, chemické a fyzikálne značky, poznámky, diagramy, mapy, grafy, nákresy, dopravné značky Sú to účtovníci, vedci, ľudia pracujúci v laboratóriách, vedeckých centrách.

"Človek je umelecký obraz."Ľudia tohto typu sa vyznačujú prítomnosťou živého nápaditého myslenia, umeleckej fantázie a talentu. Ide o hudobníkov, umelcov, hercov, dizajnérov atď.

5. Upevňovanie vedomostí

Máme rozobrané odlišné typy profesií. A teraz si zahrajme hru „Uhádni povolanie a urči jeho typ“. Robím hádanky o povolaniach. Vašou úlohou je pomenovať povolanie a určiť jeho typ:

Vstávame veľmi skoro

Pretože naša starosť je

Odvezte všetkých ráno do práce.

(Vodič - "Človek - technika")

Kto v dňoch choroby

užitočnejšie ako všetky

A uzdravuje nás zo všetkých

choroby?

(Lekár - "Muž - človek")

Naposledy som bol učiteľ

Pozajtra - vodič.

Musí toho veľa vedieť

Pretože on ... (umelec - „Človek je umelecký obraz“)

Dáme sklenené oko

Kliknite raz - a zapamätajte si vás.

(Fotograf - "Človek - technika")

milovať prírodu,

Rešpektujte starších.

(Učiteľ - "Muž - človek")

Povedz mi, kto je taký chutný

Pripravuje kapustovú polievku

páchnuce mäsové guľky,

šaláty, vinaigretty,

Všetky raňajky, obedy?

(Kuchár - "Muž - muž")

Musíme bojovať s ohňom

Sme odvážni pracovníci

Sme partneri s vodou.

Všetci ľudia nás veľmi potrebujú,

tak kto sme?

(Hasiči - "Človek - technika")

Tu na okraji opatrne

Maľuje železo farbou,

V ruke má vedro

On sám je maľovaný farebne.

(Malyar - "Človek - technológia")

Výborne chlapci, odviedli ste skvelú prácu.

A teraz som si pre vás pripravil test. Kto správne vyrieši test, získa cenu. Pokúste sa zistiť, kto čo robí. Vyberte požadované povolanie a podčiarknite. Prečiarknite slová, ktoré sa netýkajú konkrétneho povolania.

Ošetruje zuby:

Chirurg, terapeut, zubár

Deti sa učia:

Vychovávateľ, učiteľ, knihovník

Píše knihy

Spisovateľ, čitateľ, básnik

Dom sa stavia:

Lekár, stolár, sústružník

Pečieme chlieb:

Herec, lesník, pekár

Zametanie smetí

Smetiar, školník, pilot

Šaty sú šité

Krajčírka, krajčírka, šoférka

Dojenie kravy:

Pastier, stádo teliat, dojička

Produkty predáva

Riaditeľ, predajca, kaderník.

Teraz sa poďme hrať hra "Ak zrazu". Budem klásť otázky a vy na ne musíte odpovedať. Predstavte si na chvíľu, čo by sa stalo, keby profesie ako:

topič, šofér, školník, učiteľ, predavač, pohraničník, pekár.

6. Zhrnutie

Výborne, chlapci, urobili ste skvelú prácu so všetkými úlohami.

A teraz si to zhrňme. Pre vás je úlohou „Pokračujte vo fráze“. Na obrazovke sa zobrazí začiatok vety a vy ich musíte doplniť:

Naučil som sa, že povolanie je...

Sú typy zamestnaní...

Ak neexistujú žiadne povolania, potom ... ...

A nelúčim sa s tebou, ale hovorím "Uvidíme sa znova"

Zdroje:

Mashukova E.I. Všetky profesie sú dôležité. Materiál na mimoškolskú činnosť 2. ročník//ZŠ. - M.: Vydavateľstvo Ministerstvo školstva Ruská federácia, č. 6, 2008, s. 91.

Vyučovacie hodiny: mimoškolská činnosť: ročníky 1.-4. Kozlová M.A. - M .: Vydavateľstvo "Skúška", 2012

Adresár Derekleeva N.I triedny učiteľ: Ročník 1-4 / N. I. Derekleeva. - M.: VAKO, 20. r. - (Pedagogika. Psychológia. Manažment).

9. Lupoyadova L. Yu. Prasiatko triedneho učiteľa: cool hodinky, hry, kvízy, komunikačné hodiny / L. Yu. Lupoyadova, I. G. Yakimovich. - 2. vyd. - Brjansk: kurzíva, 20. roky. - (Knižnica triedneho učiteľa).

/data/files/h1528883534.pptx (Prezentácia v triede.)

Triedna hodina

"Svet profesií"

Zostavil: učiteľ základnej školy

MKOU Barlukskaya stredná škola Fofanova E.N.

Hodina „Všetky povolania sú dôležité“

Cieľ: oboznámiť účastníkov s tvorivou a ušľachtilou úlohou pracovnej činnosti každého človeka

Úlohy:

obohatiť vedomosti detí o rôznych profesiách;

- ukázať dôležitosť práce pre rozvoj spoločnosti a jednotlivca;

- rozvíjať logické myslenie;

- pestovanie úcty k práci, k pracujúcim ľuďom; snaha o tvorivosť a kreativitu; rozvíjať schopnosti tímovej práce a schopnosť vyjadriť svoj názor.

Vybavenie: hádanky, karty, kresby a ilustrácie; plagát „Strom šťastia“ a letáky pre každého hráča na prihlášku.

Postup hodín v triede

ja. Organizovanie času. Tréningová nálada.

Na stole:

učiteľ. Nejako s treťou triedou "A"

Začal som rozhovor:

O čom snívajú deti?

Kde pracovať a ako žiť?

Potom vedieme rozhovor

Dopadlo to takto.

1. Moje roky pribúdajú,
Bude ich sedemnásť.
Kde mám potom pracovať?
Čo robiť?

2. Potrební pracovníci -
Stolári a tesári.

3. Chcem sa stať bankárom,

Otvorím si vlastnú banku.

Kúpim jachtu, lietadlo,

Postavím si kaštieľ.

4. Byť bankárom je dobré,
Lepší podnikateľ.

Išiel by som k podnikateľom -

Nechajte ma poučiť.

5. Snívam o tom, že sa stanem šéfom,

Tu som dôležitý a tučný šéf.

sedím v kancelárii

A riešim akýkoľvek problém.

6. Otvorím si pizzeriu,
Predám pizzu

So syrom, šunkou, kaviárom, -

Všetci sa ku mne rozbehnú.

7. Absolútne potrebujeme divadlo satiry,

Z umelcov nás všetkých baví viac.

Možno nahradím Stepanenka.

Alebo sa stanem Elenou Sparrowovou.

Idem na pódium -

Ako ma všetci zdraví:

A kvety a výkriky "Bravo!" sú distribuované.

vôbec sa nesmejem

Som vážny a pokorný

No, diváci sa, samozrejme, smejú.

8. Budem najznámejším magnátom

V modernom svete,
Budem mať sedem tovární

Moje vrecko sa rozširuje.

II. Definícia témy a účelu lekcie.

- Ako už asi tušíte, dnes si povieme niečo o profesiách.

1 snímka

- Chlapci si vybrali moderné povolania, veľmi bežné a inzerované v televízii.

- Ale na otázku, čo musia ľudia týchto profesií robiť, dostali iba odpovede: „Získať peniaze, minúť ich, relaxovať.

Žiaľ, nepočuli sme názvy najčastejších profesií, s ktorými sa náš každodenný život, naši rodičia.

Tak sa zrodila myšlienka usporiadať triednu hodinu.

- Čo je povolanie?

(Toto je práca, ktorú si ľudia vyberajú na celý život.)

- Poďme do výkladového slovníka a pozrime sa na význam tohto slova.

"Povolanie - Toto je hlavné povolanie človeka, jeho pracovná činnosť.

2 snímka

- Pri pohľade na obrázky povedzte, čo robí LEKÁR, UČITEĽ, VÝCHOVNÝ PRACOVNÍK, VODIČ, KUCHÁR, PREDAVAČ, STAVEBNÍK, KADERNÍK, HASIČ,

3 snímka

FUTBALista, BANÍK, UMELEC, ZÁHRADNÍK, SPEVÁK, FITCHMAN, KOZMONAUT, KLAUN, JANIER.

V akých povolaniach musia ľudia pracovať?

(Každý musí pracovať.)

- Každý človek je povinný pracovať, preto musíte ovládať nejakú profesiu. Výber povolania je veľmi dôležitý. Ak je povolanie vybrané podľa vlastného vkusu, potom človek pracuje s radosťou a prináša radosť sebe aj svojmu okoliu.

Ale pri akomkoľvek výbere povolania vedzte, že všetky sú dôležité a potrebné.

III. Spoznávanie rôznych profesií

1) Hra "Povedz mi slovo."

V našej dobe je na svete asi 30 000 profesií. Je veľmi ťažké pochopiť takúto rozmanitosť.

čo vieš pomenovať?

4 snímka

(Učiteľ prečíta začiatok vety a žiaci ju musia doplniť)

Hodiny sa opravujú… (hodinár).

Naložené žeriavom... (žeriavnik).

Chytáme ryby... (rybár).

Slúži na mori... (námorník).

Prevážanie nákladu v aute... (šofér).

Chlieb odstraňuje... (kombinátor).

V dome svietilo svetlo... (montér).

Práca v bani... (baník).

V horúcej vyhni... (kováč).

Ktovie - dobre!

(Možnosť 2)

Traktorové pohony... (traktorista),

vlak - ... (vodič),

Maľoval steny... (maliar),

Doska doska... (tesár)

V dome svietilo svetlo... (montér),

Práca v bani... (baník),

V horúcej vyhni -... (kováč),

Ktovie - dobre!

2) Štúdium detí. Profesie rodičov

5 snímka

Aké ďalšie profesie poznáte? (odpovede detí)

- Pokračujte vo vetách:

Môj otec pracuje...

Jeho tvorba súvisí s...

Moja mama pracuje....

Jej práca súvisí s...

(Príbeh študentov o povolaní ich rodičov, príbuzných)

3)Hra „Hádaj povolanie nástrojmi, nástrojmi“

6 snímka

Maliar

7 snímka

krajčírka

8 snímka

lekár

9 snímka

hudobník

10 snímka

Automechanik

11 snímka

vojenské

12 snímka

astronaut

IV. Fizkultminutka.

13-14 snímka

Hrali sme v profesii -

V okamihu sme sa stali pilotmi!

Leteli v lietadle

A zrazu sa z nich stali vodiči!

Volant je teraz v našich rukách -

Rýchla prvá trieda!

A teraz sme na stavenisku

Položte tehly rovno.

Jedna tehla a dve a tri -

Staviame dom, pozri!

Tu je koniec hry

Je čas, aby sme opäť žúrovali.

V . "Kým by si chcel byť?"

15 šmykľavka

(Požiadal som pripraviť príbeh o tejto profesii, nakresliť obrázok)

Stôl, pri ktorom sedíte

Posteľ, v ktorej spíte

Notebook, topánky, pár lyží,

Tanier, vidlička, nôž...

A každý klinec a každý dom,

A každý krajec chleba

To všetko je vytvorené prácou,

Nespadol z neba.

Za všetko, čo je pre nás stvorené,

Sme ľuďom vďační.

Príde čas, príde čas

A budeme pracovať.

    Aké povolanie si chcete vybrať po ukončení štúdia? Prečo sa zaujímate o toto povolanie?

Vo svojom príbehu odpovedzte na otázku: „Čo viem o tejto profesii?

Keď vyrastiem, chcem byť...

Moja práca bude súvisieť s...

Odznelo viacero detských príbehov.

- Viete vymenovať najdôležitejšie povolanie?

(Nie, pretože každá profesia je dôležitá.)

16 snímka

Študent 1: Murár stavia domy

Šaty sú prácou krajčírky,

Ale krajčír musí pracovať

Niekde bez teplého prístrešku.

Študent 2: Murár by bol nahý

Ak šikovné ruky

Nestihol to včas

Zástera a bunda a nohavice.

Študent 3: Pekár obuvníkovi do uzávierky

Pokyny na šitie čižiem.

Nuž, obuvník bez chleba

Koľko bude šiť, brúsiť?

Študent 4: Takže takto to dopadne

Všetko, čo robíme, je nevyhnutné.

Tak poďme pracovať

Úprimný, usilovný a priateľský.

    Chlapci, ste stále študenti a nemôžete pracovať na poli, v podnikoch, v inštitúciách. Čo je vašou hlavnou náplňou práce?

    Je to tak, štúdium a získavanie solídnych vedomostí je vašou hlavnou náplňou práce. Ale okrem toho musíte byť schopní slúžiť sami sebe a pomáhať dospelým.

Nie je ťažké, chlapci, zaspievať nám pieseň,

Nie je to ťažké, ale aj tak treba vedieť ako.

Čokoľvek robíte, musíte sa stať majstrom

A byť schopný robiť akýkoľvek biznis!

Hračka je rozbitá - viete, ako ju opraviť,

A naučte sa vytvoriť nový sami,

Niet divu, že chlapci majú vynaliezavosť,

Pomáha so všetkým a so všetkým.

Byť schopný, ak je to potrebné, ošklbať pančuchu,

Bez vašej pomoci pripraviť lekciu,

Buďte prví, ktorí sa učia, buďte prví v práci,

Beloruchek, leniví ľudia nie sú nikde milovaní.

VI. Hra "Čo sa deje?"

17-22 snímka

Každý majster vie, aké predmety a nástroje bude potrebovať na prácu. Dokážete identifikovať chýbajúcu položku?

U umelca - tapeta

U krajčíra - kľúč

U kuchára - nožnice

U záhradníka - fotoaparát

U kaderníka - striekačka

U učiteľa - lopata

VI . Zhrnutie lekcie. Reflexia.

(Na tabuli: plagát „Strom úspechu“ a letáky pre každého študenta na prihlášku.)

„Takže na to, aby si niečo získal, potrebuješ mať peniaze; aby si mal peniaze, musíš si ich zarobiť, a na to potrebuješ povolanie.

Rozdeľte slová

Práca, práca, povolanie, činnosť, podnikanie, úspech, usilovnosť, pracovitosť

Lenivosť, nuda, núdza, chudoba, hlad

23 snímka

„Rád by som sa poďakoval ľuďom rôznych profesií za ich obetavú prácu, za ich oddanosť veci, za to, že nám dodali pokoj a dôveru v budúcnosť.

Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité!

Vo svete je veľa profesií
Nedajú sa spočítať.
Dnes je potrebných veľa ľudí
Aj relevantné, aj dôležité.
A radšej vyrastieš
Zvládnite profesiu.
Skúste byť prvý v podnikaní
A v prospech ľudí.

DODATOK

Triedna hodina

v 3. ročníku na tému:

Všetky profesie sú dôležité

všetky profesie sú potrebné.

Cieľ: rozvoj kognitívneho záujmu mladších študentov o svet profesií.

Úlohy :

    Formovať kognitívny záujem o pracujúcich ľudí a ich profesie.

    Rozšíriť vedomosti a porozumenie detí o profesiách.

    Na príklade rodičov ukážte rôznorodosť povolaní a ich dôležitosť.

    Pestujte si úctivý postoj k ľuďom rôznych profesií.

Vybavenie:

Multimediálny projektor, plátno, počítač, výstava kníh o povolaniach, výstava detských kresieb o povolaniach ich rodičov, esejí o povolaní, nepriehľadná taška s predmetmi, „strom úspechu“, prezentácia (Príloha 1).

Priebeh triedy.

1. Úvodný rozhovor so žiakmi.

učiteľ: Chlapci, teraz si prečítate báseň a premýšľate o tom, o čom sa dnes budeme na hodine rozprávať. ( 1 šmykľavka )

Hráme na profesiu
Vyberáme si ich podľa chuti
Mama a otec vyrastajú
Nielen snívať
Profesie, ktoré sa treba učiť!

deti: Budeme hovoriť o rôzne profesie.

učiteľ: Dnes si povieme, čo je to povolanie. Vo svete profesií sú tisíce. Je ľahké pochopiť túto rozmanitosť a urobiť správnu voľbu. Chlapci, podľa názvu triednickej hodiny ste asi uhádli, že sa budeme baviť o rôznych profesiách. Na svete je veľa povolaní, nikto ani nevie presne povedať, koľko ich je. Jedno však majú spoločné: každý to robí pre iných ľudí. .

Dnes sa dozvieme veľa zaujímavostí o povolaniach: porozprávate sa o povolaniach svojich rodičov, zoznámite sa s mnohými rôznymi profesiami..

Chlapci, čo je to povolanie? (odpovede detí)

AT výkladový slovník(zobrazuje sa) existuje takýto výklad tohto slova.

Snímka 2.

Profesia- hlavné zamestnanie, pracovná činnosť.

ľudia zložili veľa prísloví a výrokov o práci. Ale poznáte ich – teraz to skontrolujeme.

Teraz si zahráme hru s názvom "Dokonči príslovie."

Tu je začiatok príslovia. Musíte v nich pokračovať.

Kto nepracuje... (ten neje).

Ak chcete jesť kalachi, ... (nesadajte si na sporák).

Práca človeka živí, ... (a lenivosť kazí).

Kto má rád prácu, ... (ľudia si ho ctia).

Bez problémov sa nedá vytiahnuť ... (a ryba z rybníka).

Pri pôrode sa rodia ... (hrdinovia).

učiteľ: Výborne! Ďalšia úloha: Vymyslite si z týchto slov príslovie. )

Prečítajme si tieto slová.

SLNKO, PRÁCA, FARBY, A, ČLOVEK, ZEM

deti: Zem je maľovaná slnkom a ľudskou prácou. ( 4 snímka )

učiteľ: Je to tak, acto sa pokúsi vysvetliť význam tohto príslovia?

deti: Práca poskytuje živobytie. Všetko, čo človek dosiahol, dosiahol prácou. Útulné domy, krásne oblečenie, chutné jedlo, zaujímavá zábava To všetko sú plody ľudskej práce.

Navyše, nie nadarmo sa hovorí, že práca človeka šľachtí. To by samozrejme mala byť práca pre dušu, ktorá prináša radosť. Človek, ktorý pracuje, cíti sa veselo a energicky, vyzerá fit. "Zem je maľovaná slnkom a ľudská práca"- hovorí sa medzi ľuďmi.

učiteľ: Povolanie by sa malo vybrať podľa vašich predstáv, malo by človeka zaujímať, potom to človeku prinesie radosť a vec sa bude diskutovať.

čo je povolanie? Môže človek získať povolanie okamžite, bez školenia?

deti: Nie

učiteľ: To je pravda, najprv musíte študovať na technickej škole, inštitúte alebo inom vzdelávacie inštitúcie.

Teraz sa pozrime na obrazovku a prečítajme si, ako je slovo „profesia“ vysvetlené vo výkladovom slovníku.

študent:PROFESIA- ide o druh práce, ktorá si vyžaduje od človeka určitú prípravu, vedomosti a zručnosti.

učiteľ: Dobre!

učiteľ: Teraz si zahráme hru s názvom "Povedz slovo" . Ja začínam a ty končíš.

čo vieš pomenovať?

Vlak riadi ... (vodič)

Pluhy na poli ... (traktorista)

Lietadlo vládne ... (pilot)

Lepí knihy ... (spojovač).

V škole nás učí ... (učiteľ).

Stoly vyrába ... (stolár).

Spieva piesne nám ... (spevák).

Obchod je zaneprázdnený ... (predávajúci).

Tká látky na tkáčskom stave ... (tkáč).

Lieči z chorôb ... (lekár).

Maľuje pre nás steny ... (maliar).

Lieky nám dajú ... (lekárnik).

Chlieb sa bude piecť v pekárni ... (pekár).

Bude pre nás kresliť ... (umelec).

Bude šiť čižmy ... (obuvník).

Na zimu nám odložia piecku ... (kachliar).

Bude nám slúžiť vo vlaku ... (dirigent).

Uhaste oheň v okamihu ... (hasič).

Pracuje na Ďalekom severe ... (polárny bádateľ).

Z iného jazyka preloží ... (prekladateľ).

Opravte kohútik ... (inštalatér).

Opravuje hodiny ... (hodinár).

Naklady pomocou žeriava ... (žeriavník).

Chytá ryby ... (rybár).

Slúži na mori ... (námorník).

Preváža náklad v aute ... (vodič).

Chlieb čistí ... (kombajn).

Držal svetlo v dome ... (montér).

Pracuje v bani ... (baník).

V horúcej vyhni ... (kováč)

Kto všetko vie - dobre!

učiteľ:

Čo si myslíte, je ľahké vybrať si v živote akékoľvek povolanie.

študuješ na Základná škola. Mali by ste však vedieť, že cesta k akémukoľvek povolaniu začína na prahu školy, od 1. ročníka. Vy a ja sa musíme naučiť čo najviac o rôznych profesiách, aby sme si v budúcnosti splnili svoj drahocenný sen, voľbu povolania.

A na to potrebujeme dobre študovať, získavať vedomosti.

Prečo by podľa vás mali deti vedieť o profesii svojich rodičov? (Odpovede detí.) Možno sa niekomu zapáči povolanie rodičov a bude chcieť robiť to isté, keď bude veľký.

II. Spoznávanie profesií rodičov

Učiteľ: Takí boli aj vaši rodičia, raz boli malí a o niečom snívali a v škole si vybrali povolanie, po ktorom túžili.

Každý z vás sa pripravil domáca úloha o povolaniach rodičov: nakreslil obrázok, pripravil správu a teraz nám prezradí, aké povolania majú naši rodičia.

(deti hovoria o profesii svojich rodičov)

Snímka 3. (zvuky hudby)

učiteľ

Učiteľ nás to veľkoryso učí
Čo bude v živote veľmi potrebné:
Trpezlivosť, čítanie, počítanie a písanie,
A lojalita k rodnej vlasti.

Moja mama si vybrala povolanie učiteľky. Od detstva sa jej to páčilo... A keď skončila školu, išla študovať...

Snímka 4. (zvuky hudby)

OPERÁTOR TRAKTORA

Traktorista po celý rok
Na vidieku je čo robiť.
V teréne prejde,
Urobí šplechnutie.
Traktor sa pripája k sejačke,
Pole sa rýchlo osieva.

Môj otec si po skončení školy vybral povolanie traktoristu.

Šoférov.
Šuchot popri cestách
vtipné pneumatiky,
Ponáhľajte sa na cesty
Autá, autá,
A vzadu - dôležité
Naliehavý náklad:
cement a železo
Hrozienka a vodné melóny.
Šoféri pracujú
Ťažké a zložité
Ale ako je to u ľudí
Potrebné všade!

Môj otec je povolaním vodič. On má rád…

RYBÁR
Rybár sníva o úspešnom rybolove,
O tichej rieke a veľkej rybe.
Dokonca chytí rybu na palicu,
Veď rybolov z celého srdca miluje!

On má rád…

POLICAJT

Policajt chráni
Naša česť a náš pokoj,
A vstúpi do služby
Cez deň aj v noci.
Policajt – znie to hrdo?
Neviem pre každého, pre mňa to znie!
Je to s vami veľmi bezpečné a pohodlné,
Ste mečom v práci a štítom v živote.

ZELENINOVÝ

V záhrade rastie zelenina
A v skleníku po celý rok.
Chcete repu? Sladká mrkva?
Zeleninár dopestuje všetko.

*****
cuketa a baklažán,
uhorky a paradajky,
zbierané skoro ráno
tieto poplatky potrebujeme.
Tie isté produkty celý rok
živí nás... pestovateľ zeleniny

ŽENA V DOMÁCNOSTI

Poviem vám o svojej matke
a kto je ona? - Zistiť.
Nech je to tak, poradím vám:
Je ženou v domácnosti!
Myslíte si, že len byť
Je najdôležitejšia v dome?
Koniec koncov, musíte umývať, variť
Zoznam úloh je tu obrovský.
Je kuchárkou aj krajčírkou,
A tiež lekár.
Tajomstvo každého povolania
Musí to dobre vedieť.
Lekcie, ak sú začiarknuté
Sedí pri mne
Nemusíte volať učiteľa
Skontrolujte všetky notebooky.
Nechoďte do služby matke,
Jej práca je doma.
Nikde sa nedá nájsť to isté
Profesie sú dôležité!

- Výborne! O práci a profesiách svojich rodičov viete veľa.

Na svete je veľa profesií a všetky sú prekvapivo zaujímavé. Sú povolania, ktoré vlastnia otcovia aj matky, ale sú tam len mužské alebo len ženské povolania.

Snímka 8 – 27

Vypočujte si básne o profesiách otca a matky.

Otcove povolania

Chodník sa chveje a motor kvíli -
Prichádza k nám vodič otec.

Autor: modrá obloha letí lietadlo.
Prebieha to pilotný otec.

Priateľské prechádzky s armádou v rade
V sivom kabáte otec vojak.

Kto je rekordérom vo viacboji?
Odpovedáme: Otec športovec!»

V hlbinách hôr sa rúbanie uhlia neunavuje
Čierna od sadzí otec je baník.

Iskry lietajú, para tečie z kotla -
To varí našu oceľ oceliar otec.

Uzdravuje tisíce zlomených rúk
V detskej nemocnici otec je chirurg.

Žeriav sa nainštaluje, vyčistí upchatie
otec je inštalatér montér.

Kto vystupuje na pódiu pre prídavok?
Je to famózne otec je umelec.

"Na svete nie je zbytočné povolanie!" -
Učí nás od detstva otec je básnik.

(Nasťa láskavosť)

Mamkine profesie

Zahrejte veci rýchlo a potichu
Šitie pre deti matka krajčírka.

Choré zuby bez akýchkoľvek injekcií,
Mama sa uzdraví zubár.

AT MATERSKÁ ŠKOLA veľa aktivít.
Mama je tam opatrovateľka Ja a vychovávateľka.

Škola má menej práce. Pozri:
Umiestňuje značky mama učiteľka.

Z koreňa sa neunaví pestovaním
zázračná rastlina nerd mama.

Píše články a poznámky do novín
Spisovateľka mama a novinár.

Z okna sa dostali chutné klobásy
Mami, ona predavačka.

Poponáhľajte sa jesť buchty a buchty!
Upiekli nám ich mama cukrárka.

Ohrozený skok z lietadla
Tučné parašutistická mama.

(Nasťa láskavosť)

III. Herné situácie

učiteľ: Poďme sa s tebou trochu pohrať. Hra sa volá magické vrecko". Ukážem ti nástroje a ty mi odpovieš: Kto zabudol na tieto veci.

Taška obsahuje rôzne predmety spojené s rôznymi profesiami (prútik, ukazovátko, kladivo, naberačka, kalkulačka atď.) Po vytiahnutí predmetu musí dieťa uhádnuť, aké povolanie ľudia tento predmet používajú a prečo tento predmet existuje.

Hra "Kto to hovorí?"

Teraz vyslovím frázu a vy si musíte pamätať a povedať: takto hovorí človek, v akej profesii.

    Kto potrebuje doplnky? (kuchár).

    "Ktorý zub ťa trápi?" (zubár).

    "Ďakujeme veľmi pekne za nákup" (predajca).

    „Máte balík, podpíšte ho“ (poštár).

    "Do mojej siete sa dostalo veľa rýb" (rybár).

    „Témou dnešnej hodiny sú „Nerastné suroviny“ (učiteľ).

    "Posaď sa, ako sa ostriháme?" (kaderníčka).

Výborne! Správne ste uhádli povolania ľudí vyslovujúcich tieto výrazy

IV. Zhrnutie lekcie

učiteľ. Dnes sme hovorili o rôznych profesiách. Teraz sa pozrime, ktoré povolania si pamätáte.

    Kto pripravuje rezne, vinaigrette, šaláty? (Variť.)

    Kto maľuje steny? (Maliar.)

    Kto v dňoch choroby
    Bude to pre všetkých lepšie? (Doktor.)

    Prináša sklenené oko.
    Kliknite raz - a pamätáme si vás. (Fotograf.)

    Pracuje v mlyne. (Miller.)

    Hrá na klavíri. (Pianista.)

    Nie je pilot, nie je pilot
    Neletí lietadlom
    A obrovská raketa
    Deti, kto mi to povie? (astronaut)

    V noci, na poludnie, za úsvitu
    Svoju službu vykonáva tajne,
    Blokovanie cesty nepriateľa. (Pohraničná stráž.)

učiteľ: Aké slovo vyšlo?

deti. Profesie.

učiteľ.

Každý potrebuje prácu staviteľa,
Každý potrebuje chutnú večeru
Lekár liečiť každého
A učiteľ na vyučovanie.
Na lietanie je potrebný pilot
No a kým chceš byť?

Chlapci, pravdepodobne máte tiež nejaký sen. Čím by ste chceli byť v budúcnosti, keď skončíte strednú školu? (deti hovoria o svojich profesiách)

Detské vystúpenie.

Študent 1

Musíte študovať 11 rokov

Nebuďte leniví, ale tvrdo pracujte.

Rok čo rok prejde,

A to z prahu školy

Cesta k životu sa otvorí.

Študent 2

Strojári a tkáči

Traktoristi a lekári

Drevorubači a baníci

Kuchári a kováči

Potápači a speváci

Všetky profesie sú dôležité

Potrebné sú všetky profesie.

Študent 3

Stôl, pri ktorom sedíte

Posteľ, v ktorej spíte

Notebook, topánky, pár lyží,

Tanier, vidlička, nôž...

Žiak 4

A každý klinec a každý dom,

A každý krajec chleba

To všetko je vytvorené prácou,

Nespadol z neba.

Študent 5

Za všetko, čo je pre nás stvorené,

Sme ľuďom vďační.

Príde čas, príde čas

A budeme pracovať.

Snímka 40

V. Záverečné slovo učiteľa

Ale nech si ktokoľvek,
Lekári či umelci
Astronauti, traktoristi,
Existuje jedna dôležitá požiadavka:
Aby si bol
Dobrí občania.
Občan svojej veľkej vlasti
Musí byť láskavý a vznešený
Inteligentný, čestný, veľkorysý,
Pracovitý, dodržiavajúci zákony.
Milujte svoju rodinu, svojich blízkych,
Nedovoľte ani nízke myšlienky.
A ak poviete bez pátosu, je to jednoduchšie!
Buďte dobrí ľudia!

Tak mi, prosím, povedzte, je možné vymenovať najdôležitejšie povolanie? Nie! A prečo? (Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné!)

Snímka 41.

Strom úspechu

Na veľký plagát so stromom úspechu si každý zo žiakov nalepí svoj papier, kde je napísané alebo nakreslené, že dieťa si chce v budúcnosti zarábať samo. Zároveň vyjadruje svoj „sen“.

Čo myslíš, aby sa ti splnil sen, aké slová nám pomôžu.

Rozdeľte slová

Práca, lenivosť, práca, nuda, povolanie, núdza, aktivita, chudoba, podnikanie, úspech, usilovnosť, hlad, usilovnosť.

Tu končíme našu hodinu. Obrovský Vďaka, vy chlapci. Dva týždne ste sa snažili spoznať povolania svojich rodičov, kreslili ste nádherné kresby, písali kompozície. K téme povolania sa ešte viackrát vrátime, bližšie sa zoznámime s inými profesiami, navštívime podniky, kde pracujú tvoji rodičia. Povedzte mi chlapci, čo je vaše obľúbené hlavná práca teraz? (Študovať).



Náhodné články

Hore